Oddział noworodkowy

 

 

Ordynator: lek. med. Hanna Sztarkszwarc – specjalista neonatologii;

Pielęgniarka oddziałowa: Bożena Pipke

 

Numery telefonów:

 

Dyżurka pielęgniarska: 583 800 994

 

   Nasz oddział Neonatologiczny jest oddziałem pierwszego stopnia referencyjności. Oddział wyposażony jest w sprzęt niezbędny do monitorowania i wspomagania noworodków . Posiadamy na wyposażeniu trzy inkubatory zamknięte typu Atom i trzy stanowiska otwarte do resuscytacji noworodków, które są umieszczone na salach porodowych i bloku operacyjnym. Posiadamy dwie lampy do fototerapii, które stosujemy w leczeniu żółtaczek noworodków. Na wyposażeniu oddziału jest respirator, który zapewnia wspomaganie oddychania noworodka w trybie inwazyjnym lub nieinwazyjnym. Posiadamy kardiomonitor oraz pulsoksymetr monitorujące pracę serca, oddychanie, oraz saturację krwi.

   Jesteśmy związani z Oddziałem Położniczym, gdyż noworodki przebywają z matką w systemie rooming-in. Jest to najlepszy system ,który pozwala rozwijać więź uczuciową miedzy matką a dzieckiem, umożliwia karmienie naturalne na żądanie, zapobiega rozwojowi zakażeń. Dużą wagę przywiązujemy do karmienia naturalnego, zachęcamy, pomagamy rozwiązać konkretne problemy. Wielkie znaczenie ma dla nas realizacja pierwszego kontaktu skóra do skóry, noworodka z matką lub ojcem. Po cięciu cesarskim noworodki przebywają razem z rodzicami.

   Personel zatrudniony w oddziale potrafi zapewnić wykwalifikowaną pomoc noworodkowi, który urodził się w stanie ciężkim z objawami zagrożenia życia. Noworodki, które urodziły się chore, po ustabilizowaniu stanu ogólnego przekazywane są do Kliniki Neonatologii UCK w Gdańsku, lub do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku. Transport jest realizowany w wysoce specjalistycznej karetce w której znajduje się inkubator, oraz sprzęt wspomagający oddychanie oraz sprzęt monitorujący czynności życiowe noworodka. Odbywa się pod opieka lekarza i pielęgniarki specjalistów w dziedzinie neonatologii.

   W oddziale wykonujemy: badania w kierunku wykrywania zaburzeń metabolicznych, badanie słuchu metodą otoemisji akustycznej, test puls oksymetryczny pozwalający na wykrycie wad serca, realizujemy szczepienia ochronne wg kalendarza szczepień, badamy poziom glukozy z pomocą glukometru. Stosujemy postępowanie przeciw bólowe u noworodków, przed każdym bolesnym zabiegiem.

   W oddziale mamy możliwość wykonania badań diagnostycznych takich jak USG jamy brzusznej, USG przezciemiączkowe głowy, RTG klatki piersiowej, mamy dostęp całodobowy do badań laboratoryjnych i bakteriologicznych.

 

Dla noworodka należy wziąć:

  • pieluszki jednorazowe,
  • wilgotne chusteczki,
  • 2-3 pary śpioszków,
  • 2-3 kaftaniki,
  • czapeczkę (potrzebna na czas wietrzenia sali, w której przebywa noworodek),
  • skarpetki,
  • rękawiczki niedrapki,
  • kocyk do owinięcia dziecka.